Jump to content

5 екопътеки около Хасково, които да посетите


Admin

459 прегледа

Екопътека „Ангел Войвода – Тракийско светилище „Хасара“

Приятели и ценители на екотуризма,  туристическа екопътека „Ангел Войвода – Тракийско светилище „Хасара“ е с обща дължина – около 2 км.

  • Начало – центъра на село Ангел Войвода.
  • Времетраене около 1 час.
  • Средна трудност на прехода.

В края на екопътеката ще достигнете до Археологическия „Тракийски скален култов комплекс и Късноантична крепост в местността „Хасара“, който е най-големият и богат археологически обект в Хасковския регион. Древното светилище – едно от най-големите в България, е със статут на паметник на културата от национално значение. Комплексът се намира върху скалист връх‚ известен под името “Асара”, добило популярност като „Градът на Слънцето“.

Груповата археологическа недвижима културна ценност включва: скална гробница, скален олтар, скален слънчев часовник – засега единствен в България, шарапани, над 70 скални ниши, късноантична крепост и раннохристиянска църква с гробове на „първите свещеници“.

Всеки един от изброените обекти е с висока историческа и археологическа стойност, съхранил в себе си ярки следи от живота, бита, свещените ритуали и вярвания на хората,  обитавали тези земи от най-дълбока древност до ранното християнство. Несъмнено можете да усетите дълбоката енергия на това светилище и магията на тракийската култура, при това всичко събрано на едно място. Култовият комплекс край с. Ангел Войвода е част от уникалните скални светилища, които са характерни само за територията на Източни Родопи и дават ценна информация за най-древните цивилизации, населявали европейския континент.

Екопътека „Цар Иван Асен II“- Хасково

Екопътека „Цар Иван Асен II“ е готова да посрещне ентусиасти и любители на екотуризма. Маршрутът  води по стъпките на  „Цар Иван Асен II“  и ни връща към спомена за славната битка край село Клокотница – едно от най-значимите събития в историята на България.

Новооткритият маршрут на екопътека „Цар Иван Асен II“ е единствен, посветен на Българските ханове и царе от Първото и Второто българско царство. Маркировката /в цвят бяло и зелено/ е направена по всички правила на БТС. По продължението на пътеката има монтирани 12 указателни табла с информация, разказващи за историята на България от времето на хан Кубрат до последния български владетел Цар Срацимир.

По маршрута са поставени и указателни стрелки  с QR – кодове, водещи към специално създаден уебсайт, обхващащи периода от 632г. с владетел Хан Кубрат до падането на България под Османско робство 1396 г., по времето на Цар Срацимир. Изключен е само периода на Византийска власт от 1018-1185 г.

Около вековните ясени, които ще видите по екопътеката, има обособено място с изградена чешма и кът за отдих, подходящо за пикник сред природата. Тук са поставени и четири от информационните табла, обхващащи най-видните князе и царе от Първото българско царство – Княз Борис I, Цар Симеон, Цар Петър I, Цар Самуил.

В крайната точка на екопътеката се намира паметника на Цар Иван Асен II , посветен на славния героизъм на българския цар и неговите смели войни, които на това място, на 9 март 1230 г., разгромяват войските на епирския владетел Теодор Комнин.

В близост до самия паметник са поставени табла с  информация за царете от Второто българско царство – Цар Асен I и Цар Петър II, Цар Калоян, Цар Иван Александър, Цар Иван Шишман и Цар Иван Асен II.

Обособен е кът за открит урок сред природата, който да е в помощ на организирани групи от ученици.

До пътеката водят два маркирани туристически маршрута с начални точки и

GPS координати:

Местност „Кенана“  /срещу входа на хотел „Дружба“/ 

Кът за отдих „Кенана“ (бивш полигон)

Общата дължина на пътеката: 5 км.

Продължителност на прехода: 1 час и 30 минути

Преходът е изключително лек и приятен.

Подходящ сезон за посещение – пролет, лято, есен.

Екопътека „Минерални бани – Айкаас“

Хубавото време наближава и желанието за отдих и релакс Ви зове. Ние Ви предлагаме чудесни идея за разходка сред природата, в най-близката до Хасково част от Източни Родопи.

Мястото е в района на балнеоложкия курорт Минерални бани, намиращ се само на 18 км от град Хасково.

Еко пътеката „Минерални бани – Айкаас“ , с обща дължина 7,75 км., Ви дава перфектна възможност, да се потопите в спокойствието и красотата на природата , да видите интересни скални светилища и да научите повече за живота на древните траките, населявали тези земи. По трасето на туристическата еко пътека са  монтирани информационни и указателни табели. Обособени  са зони за отдих, съоражения за барбекю на открито, атракции за спорт и отдих на места, откриващи неповторими гледки.

Културно-историческите и природни забележителности по пътеката са много, но сред най- впечатляващите са:

Местност „Шарапаните“ – запазени паметници от старожелязната епоха в района. „Шарапаните“ (винарски камък) са изкуствено издълбани вдлъбнати в скалите, направени от хората преди 2600-2800 години. Всяка шарапана се състои от две нееднакви басейнчета с наклонен под и открито или закрито каналче. Името „шарапана“ идва от турската дума „шарап“ и означава вино. По това съдим , че в тях обитателите на тези места са преработвали грозде за вино. Друга теория е, че шарапаните са били използвани в древността за промиване и извличане на злато, тъй като района е богат на златни залежи.

Местността „Айкаас“ е разположена върху западния склон на планинския рид „Мечковец“ (връх „Аида“), непосредствено под естествен скален венец. От него се разкрива панорамна гледка на запад и юг, към вътрешността на Родопите, която силно впечатлява със своята красота и обхват над 30 км. Гората е широколистна, букова и дъбова. В близост се намира естествено находище на момина сълза и див божур, на чиято красота можете да се насладите през пролетта.

Фауната е запазена почти девствена – в гората има изобилие от различни видове птици , сърни, елени, диви прасета   и др.

Мястото „Айкаас“ е много красиво, лесно достъпно за туристи от всякакви възрастови групи и подходящо за семеен туризъм и отдих.

Екопътека „Боян Ботево – Улу дере – Орлови скали“

Истинска разхлада с глътка чист планински въздух! Идея за разходка с излет в близост до Хасково, около курорта Минерални бани, в землищата на селата Боян Ботево и Сърница, само на 30 км. от областния град.

От с. Боян Ботево започва туристическата екопътека „Боян Ботево – Улу дере – Орлови скали“, с обща дължина 10 км.

На много места по продължението на екопътеката, както и в местностите „Петте Чучура“ и „Орлови скали“  са изградени кътчета за отмора и спорт, неповторими  места за спокойствие и тишина, където въздухът е чист, а гледката прекрасна. Вървейки покрай реката „Улу дере“ ще се насладите на невероятната атмосфера, която създават вплетените клони на високите дървета над вас. Ще минете покрай интересни скални феномени, издълбани във времето от реката. Едно от тези места е така наречената „Скалната стая“, където можете да спрете и да отдъхнете.

Скалният феномен „Орлови скали“, наподобяващ огромен замък, е с величествени скали достигащи до 30-40 м. височина. Там могат да се наблюдават многобройни трапецовидни ниши, които безспорно са дело на човешка ръка. Скалните тракийски ниши се срещат на много места в Източните Родопи. Тракийската крепост в местността е от новожелязната епоха – I хил.пр.н.е.

Забележителностите и природните красоти на това място, Ви предлагат да се откъснете от шума на града и да удовлетворите желанието си да общувате с природата.

Екопътека „Минерални бани – Гарваница“

Курортното селище Минерални бани, на 18 км. от Хасково,  представлява едно докосване до хилядолетна история, пълна с много забележителности, като голяма част от тях със статут на защитени обекти.

В южния край на Минерални бани започва туристическа екопътека „Минерални бани – Гарваница“. По маршрута на екопътеката с общо разстояние 5.2 км., са обособени 5 атрактивни зони за спорт и отдих, подходящи за пикник и барбекю.

Маршрутът е лек, като една ненатоварваща разходка и с възможност за скално катерене на скалите до връх „Гарваница“. Екопътеката Ви предоставя и допир до културни ценности, светилища и мистика, съхранени на тази част от територията на Източни Родопи.

При местността „Градушка църква“- християнизирана древна езическа сакрална територия, се съхранява традиция от древни времена. На скална площадка, около вековен дъб, който местните наричат „дъбичката“ са натрупани камъни, оформящи около дървото висок кръг.  На мястото в първия четвъртък след Спасовден тук винаги се събират жители от близките селата за ритуал „Молитва за дъжд“ , а чудото наистина много често се сбъдва още същия ден.

Археологическата културна ценност „Тракийското светилище Гарваница“, обхваща целия хълм. В множество скални образувания има издълбани голям брой жертвеници, скални изсичания, улеи и други сакрални обекти. Интересни скали, където можем да предположим, че по тях в древността е било дълбано, за да бъдат използвани за свещени ритуали. Тук нишите имат яйцевидна форма, като се предполага, че в тях  са поставяли праха на „мъртвите“. Твърденията  на археолозите са, че целият светилищен комплекс е служел за некропол в древността.

На връх „Голямо градище“ с 555,4 м.н.в  са запазени останки на крепостни стени. Обектът е един от сравнително добре запазените древнотракийски крепости в Южна Тракия. На самия връх има дървена платформа, от която се разкрива красива гледка към цялата околност , а българският трибагреник се вее красиво под напора на вятъра .  Oтлична е видимостта  във всички посоки на голямо разстояние. На юг е рида Мечковец, а на запад видимост има  до крепостта на връх „Драгойна“.

По предварителна заявка, за туристите могат да бъдат организирани – яздене на коне, стрелба с лък , спортен риболов  и др.

0 Коментари


Recommended Comments

Няма коментари

×
×
  • Създай ново...